The National Association of Local Authorities of Georgia (NALAG) held the LIII session of its Executive Council, chaired by the Vice-President of the Association and Chairman of Tbilisi City Council, Giorgi Tkemaladze.
One of the key issues discussed during the session was the composition of the Legal Issues Committee, which was established based on the regulations approved at the previous session.
The Executive Director of NALAG, Nino Rukhadze, presented the candidates for membership in the Legal Issues Committee to the session participants.
According to the head of the association, an application for participation in the committeeβs work was sent to all municipalities of Georgia, including the heads of 12 self-governing units.
Following the discussion, the committeeβs composition was unanimously approved.
By the decision of the Executive Board, the Mayor of Kharagauli Municipality, Koba Lursmanashvili, was elected as the Chairman of the Committee. The following municipal leaders were elected as committee members: